Projekt Vrtim Zdravi Film

Projekt Vrtim Zdravi Film osmišljen je s namjerom prevencije pretilosti kod učenika osnovnih škola Republike Hrvatske i to putem edukacije o zdravim prehrambenim navikama te poticanjem na povećanje tjelesne aktivnosti.Projekt je proveden eksperimentalno u 2011. godini u 7 osnovnih škola Republike Hrvatske te je okupio 515 učenika.

Projekt je odobren od strane Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva zdravstva te Agencije za odgoj i obrazovanje.

Projekt se u školskoj godini 2020./2021. isključivo provodi u skladu sa važećim Modelima i preporukama MZO za rad u osnovnim školama, te je stoga način edukacije i nastavnika i učenika prilagođen za sve aktualne modele nastave u RH.

Edukativni materijali kreirani su od strane stručnjaka nutricionizma te su usklađeni su s preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Projekt provodi Hrvatski školski sportski savez.

Promocija Nestlé kompanije i proizvoda unutar škola tijekom programa nije dozvoljena prema internim Nestlé politikama.

CILJEVI PROJEKTA :

GLAVNI CILJEVI PROJEKTA SU:

• edukacija učenika o pravilnim prehrambenim navikama
  • poticanje učenika na povećanje tjelesne aktivnosti.

SEKUNDARNI CILJEVI PROJEKTA SU:

• unaprjeđenje znanja učenika o poboljšanju kvalitete života putem prehrane i tjelesne aktivnosti senzibilizacijom kroz sportske vrijednosti
  • poticanje okoline (roditelja, učenika i učitelja) da bude spremna na prihvaćanje i podržavanje promjena prehrambenih navika.

CILJANE SKUPINE

• učenici od 13 ili 14 godina (7. razred)
  • učenike će se educirati o pravilnim prehrambenim navikama i poticati na bavljenje redovnim  tjelesnim aktivnostima.
  • učenici od 12 ili 13 godina (6. razred) uvodno će se informirati o Projektu VZF
  • učenici od 11 godina (5. razred) uključuju se opcionalno u Projekt VZF
  • roditelji - okolina
  • roditelji su ti koji donose odluke o kupovini, brinu o prehrani učenika, kao i o doručku učenika, obiteljsko okruženje najviše utječe na navike i ponašanje učenika.
  • škole - okolina
  • škole sudjeluju u Projektu na način da pružaju logističku podršku u provedbi projekta

STRUKTURA PROJEKTA

Vrtim Zdravi Film sastoji se od 4 dijela: edukacije, aktivacije, motivacije i evaluacije.

Edukativni dio temelji se na posebno kreiranoj brošuri u pdf obliku koja je  oblikovana u četiri modula (osnovne postavke pravilne prehrane, planiranje prehrane, moje tijelo i hrana, kako poboljšati prehrambene navike).Također su pripremljeni materijali za radno online okruženje u šestim i sedmim razredima

a) Edukacija nastavnika provoditelja Projekta (učitelji TZK, učitelji biologije i razrednici učenika sedmih razreda)

Prije nego što započnu s edukacijom, nastavnici će sudjelovati na online edukativnoj radionici putem internetskih platformi koju će voditi stručnjak nutricionist i voditelj Projekta iz HŠSS-a. Edukacija će se održati u dva dijela: Planirani termin online edukacije nastavnika je 10. studeni 2020.

I DIO provedbeni o projektu (važnost anketnih upitnika 1 i 2) edukaciju provodi liječnik iz HZJZ

II DIO edukacija za provođenje Projekta te upoznavanje sa četiri modula:

- Osnovne smjernice pravilne prehrane;

- Planiranje prehrane;

- Kako poboljšati prehrambene navike;

- Moje tijelo i hrana

b) Edukacija učenika

Nakon edukacije provoditelja Projekta, nastavnici će održati predavanja učenicima u trajanju od 4 ili više školska sata svakom razrednom odjeljenju sedmih razreda. Predavanja trebaju trajati jedan školski sat. Predavanja će se održavati na satu razrednika, kao dio nastave TZK ili u terminima izvan redovite nastave, koje će odrediti ravnatelj  u skladu sa važećim i aktualnim modelima nastave u školama na području svoje županije.

Nastavnici mogu uključiti u edukaciju i ostale nastavnike koji su voljni surađivati na projektu na razini svake škole zasebno: nastavnici biologije i kemije, razrednici, nastavnici likovne umjetnosti i sl.

c) Edukacija učenika

Uvodno predavanje o Projektu VZF opcionalno započinje u petim razredima uvodnim predavanjem o Projektu te se nastavlja u šestim razredima na način da kroz 2 školska sata nastavnici započnu sa informiranjem učenika o važnosti pravilne prehrane i redovite tjelesne aktivnosti.

d) Edukacija i informiranje roditelja

Roditeljski sastanci kao dio u projektu :Cilj je započeti sa informiranjem roditelja putem informativnog letka, koji će biti podijeljen na roditeljskim sastancima šestih i sedmih razreda o uvodu/ provođenju Projekta  VZF u razrednom odjeljenju odnosno školi. Nastavnici će, u suradnji s razrednicima šestih i sedmih razreda, u sklopu roditeljskih sastanaka tijekom školske godine organizirati kratku edukaciju i informiranje roditelja i o krajnjim rezultatima Projekta.

Osnovna škola Kraljevica se uključila u ovaj projekt u školskoj godini 2014./2015., a provoditelj projekta je profesor Davor Juriša.

Davor Juriša, prof.