Međunarodni mjesec školskih knjižnica

Autor: Licia Grohovac, 2. 11. 2020.

Listopad je mjesec kada se diljem svijeta obilježava Međunarodni mjesec školskih knjižnica.

Svake je godine naša školska knjižnica slavila taj poseban mjesec nizom prigodnih radionica. Ove godine, zbog trenutne epidemiološke situacije i organizacije rada u našoj školi, učenici ne mogu slobodno dolaziti u školsku knjižnicu pa smo ovaj Međunarodni mjesec školskih knjižnica obilježili na skromniji i nešto drugačiji način.

Iako su u knjižnici izostale brojne planirane radionice, potrudili smo se da mali đaci prvaši ipak upoznaju svoju prvu školsku knjižnicu. Tijekom veselog druženja s knjižničarkom radoznali su prvašići upoznali prostor knjižnice, naučili pravila lijepog ponašanja u školskoj knjižnici, kako se knjige posuđuju i čuvaju. Ponovili su razliku između knjižnice i knjižare, a i otkrili koje će  slikovnice biti njihove prve lektire.

Tijekom Mjeseca školskih knjižnica učenici 1.b razreda uživali su i u predivnoj priči Riba duginih boja. Nakon lijepog druženja uz poznatu slikovnicu, knjižnica je postala bogatija za mnoštvo malih, veselih  ribica koje krase njene zidove.

Osim prvašića, Međunarodni mjesec školskih knjižnica zabavnim radionicama obilježili su i učenici trećih razreda. Oni su uz pomoć školske knjižničarke i super popularnog Toma Gatesa otkrili kako se sve slave knjige i knjižnice diljem svijeta.

Kako bi u ovo posebno vrijeme knjižnica bila što dostupnija i na usluzi svim učenicima, knjižnica je posebno aktivna i u virtualnom svijetu. Uz već svima poznatu web stranicu škole i knjižnice (http://os-kraljevica.skole.hr/skola/knjiznica), gdje se nalaze sve važne obavijesti i informacije, knjižnica je od ovog mjeseca prisutna i na platformi EDMODO.

Na Edmodu će se svakodnevno objavljivati razne zanimljivosti, a u najavi su već i neke virtualne izložbe i zabavna natjecanja i događanja. Pridružite nam se u ovoj virtualnoj verziji školske knjižnice! Šifra ulaza je ezzwdx.

Iva Fabris Jokić, školska knjižničarka