Početak školstva u Kraljevici

Godine 1778, (13. svibnja) proglasi Marija Terezija Bakar slobodnom lukom s teritorijem od Trsata do Kraljevice. Iste godine daruje Marija Terezija bakarskom municipiju zakladu od 30.000 forinti za izdržavanje škola u Bakru i Kraljevici.

Škola u Kraljevici osnovana je zajedno s Pučkom školom u Bakru 1779. godine. Učitelji kraljevičke škole dobivali su plaću iz istog izvora kao i učitelji bakarske škole. Od osnutka kraljevičke škole dužnost učitelja obavljala su dva kapelana. O radu škole nije sačuvana nikakva arhiva, ali je poznato da su kraljevičku školu polazila i djeca iz susjednih sela sve dok se tamo nisu otvorile posebne škole (u Križišću 1885., a u Šmriki i Bakarcu 1894.

Ispočetka su  školu polazili samo dječaci, ali se postupno povećavao i broj djevojčica, pa je tako1858. godine otvorena i posebna Djevojačka trivijalna škola (škola sa tri razreda). Ove dvije škole spojene su u jednu 1881. godine pod nazivom Obća pučka škola. Ona je imala 4 osnovna razreda i dva razreda opetovnice. Opetovnica je radila do 1894.

Godine 1894. otvoren je peti i šesti razred više pučke škole realnog smjera.(Dozvolu za otvaranje realke dao je sam Izidor Kršnjavi  predstojnik Odjela za bogoštovlje i nastavu (prvi ministar prosvjete) kad je iste 1894. godine ljeti bio na „kupelji“ na Oštru.(Povezano s otvaranjem škola u Šmriki i Bakarcu). Sve do 1897. škola nije imala vlastitih prostorija.

Prvi svjetski rat poremetio je rad škole. Učitelji su bili pozvani u vojsku, a školska zgrada pretvorena u vojnu bolnicu. 1920. vratili su se u školsku zgradu. Te je godine otvoren sedmi, a naredne i osmi razred više pučke škole. Viši razredi  (V. – VIII.) su kasnije odvojeni  od nižih pod nazivom Građanska škola. Nekih se godina građanska škola zvala i niža gimnazija.

Ratne godine drugog svjetskog rata bile su teške. 1944. školska je zgrada direktno pogođena bombom i radom se prekinulo sve do oslobođenja, kad je škola počela radom u tzv.“Kolu jugoslavenskih sestara“ na Fortici. 1946. počela se graditi nova školska zgrada, a dovršena je 1950. U njoj se nastava izvodila manje od 4 godine , jer je 1954. stradala od požara. Razredi su bili raseljeni, neki u zgradi općine, a neki u Brodograditeljskoj školi.

Konačno je  1956. godine škola smještena u novoj zgradi (četiri velike učionice 70 četvornih metara, i dvije manje učionice). Školska  je zgrada nadograđena (između 1965. i 1969.)  na istočnoj strani (četiri učionice, praktikum, te kabineti za fiziku, kemiju i biologiju, školska dvorana za tjelesni odgoj i dva školska stana). Osamdesetih godina sa zapadne strane  dozidane su još četiri učionice i u koje je preseljena  trogodišnja Brodograditeljska industrijska škola koja je do tada bila u krugu Škvera – Titovog brodogradilišta

Literatura: Antun Cuvaj (1854.-1927.) Građa za povijest školstva kraljevina Hrvatske i Slavonije od najstarijih vremena do danas  koja je korištena  u monografiji 150-godišnjica Osnovne škole Trsat (1819.-1969., te u monografiji Osnovne škole Krasica povodom 100-godišnjice rada)

Tekst pripremila: Smiljka Ostović

PODRUČNE ŠKOLE OSNOVNE ŠKOLE KRALJEVICE

PODRUČNA ŠKOLA BAKARAC

PODRUČNA ŠKOLA KRIŽIŠĆE

PODRUČNA ŠKOLA ŠMRIKA

Skip to content