preskoči na sadržaj

Osnovna škola Kraljevica

 > Nastava  > Knjižnica  > Aktivnosti
Aktivnosti

ŠKOLSKA GODINA 2023./2024.

PIŠE: Iva Fabris Jokić, školska knjižničarka 

           Ivna Lončarić, školska knjižničarka

 

 

Kinoknjižnica

 

Naša mala knjižnica

Prvoga dana ožujka u školskoj knjižnici održana je radionica u sklopu projekta Naša mala knjižnica, međunarodne inicijative za poticanje čitanja namijenjene djeci vrtićkog i osnovnoškolskog uzrasta, koji su našoj školi provodi već četiri godine. 

Učenici 4.a razreda čitali su slikovnicu Kamil koji gleda rukama autora Tomasza Malkowskog u kojoj je glavni lik, dječak Kamil, slijep. Inspirirani događajima iz slikovnice, odlučili smo dva školska sata funkcionirati kao slijepe osobe, kako bi stekli iskustvo života osoba s invaliditetom te kako bi senzibilizirali učenike.

Učenici su se podijelili u parove, jedan učenik iz para imao je povez na očima, drugi je bio njegov vodič. Učenici su tako, uz pomoć knjižničarke, išli u školsku kuhinju po čaj, u školsku dvoranu po loptu, slagali su odjeću, postavljali pribor za jelo na stol, crtali po uputama, slagali puzzle, igrali nogomet…

Zaključak učenika je jedinstven: nije lako biti osoba bez vida, takve osobe ne treba stigmatizirati, već im treba pomoći na njima prihvatljiv način!

Ivna Lončarić

                                                                                                   

 

Svjetski dan čitanja na glas

 

Tražiš knjigu? 

 

Lektira u školskoj knjižnici 

 

Knjižnica - riznica znanja

Knjižnica je izvor informacija i znanja. U to su se i sami uvjerili učenici 4.b razreda koji su u ponedjeljak, 5.veljače posjetili knjižnicu i upoznali se s priručnom/referentnom zbirkom knjiga. U dva školska sata učenici su naučili što su enciklopedije i rječnici, gdje ih možemo pronaći (u knjižnici i na internetu) te kako se koriste. Zabivili su se izrađujući neobičan pano s odgovorima i slažeći razredni rječnik. 

 

 

Božić u školskoj knjižnici

          I ove godine s veseljem i puni kreativnosti iščekujemo nadolazeće blagdane u školskoj knjižnici. Učenici koji svoje slobodne sate provode u školskoj knjižnici u radosti su izrađivali svoje čizmice koje su nakon bojanja objesili na prigodni pano. 

          Učenici 3.b razreda 30.11. posjetili su školsku knjižnicu i tijekom 2 školska sata uživali u čitanju lijepe božićne priče i izradi prigodnih ukrasa. Divna, topla, božićna slikovnica Slavka Sobina, Doktor Jabuka i tajna božićna poruka, bila je izvrstan temelj da svi zajedno ponovimo kako je sve materijalno manje važno od ljubavi, dobrote, zajedništva i obitelji. Nakon pročitane priče i razgovora, učenici su se zabavili izrađujući jabuke na kojima su napisali svoje nesebične želje. Također, kakav bi to Božić bio da ipak koji Djed Božićnjak nije zalutao u priču i na naš pano. 

          Prvi dan prosinca školsku su knjižnicu posjetili učenici 4.b razreda. Vesela i poučna priča Nade Mihoković-Kumrić, Badnjak za Badnjak, koju su učenici pročitali iz dječjeg časopisa Smib, nadahnula nas je na izradu božićnog drvca za knjižnicu. Zajedničkim radom u kojem su neki učenici iscrtavali ruke, neki rezali, a neki lijepili, izradili su lijepu i veselu jelku. Učenici su po svom izboru oko drvca postavili i njima najdraže knjige i slikovnice božićne tematike te tako lijepo uredili "knjižnični božićni kutak". 

    

 

 

 

 

 

ŠKOLSKA GODINA 2022./2023.

PIŠE: Vanja Kukuljan, školska knjižničarka

 

ČITALAČKA OLIMPIJADA

       Čitalačka olimpijada je školsko natjecanje u čitanju koje provodi školska knjižničarka u suradnji s razrednim učiteljima, s ciljem promicanja izražajnog čitanja i razvoja čitalačke pismenosti. Natjecanje se održavalo tijekom cijele školske godine, a sudjelovali su učenici 2. a i 2. b razreda matične škole te 3. i 4. razreda Područne škole Šmrika. Učenici su na susretima s knjižničarkom čitali odabrane tekstove te izabirali pobjednika mjeseca. Na kraju školske godine najbolji čitači svakog razrednog odjela sudjelovali su u velikom finalu popraćenom navijanjem i transparentima te su pobjednicima uručene pohvalnice i prigodne nagrade. Najboljim čitačima u 2. razredu proglašeni su Borna Devčić, 2. a i Aria Olivia Montanari-Knez, 2. b, a u Područnoj školi Šmrika Vito Crnković, 3. r. i Gabriel Grubišić, 4. r. Čestitamo pobjednicima i želimo im da nastave čitati s užitkom!

 

      

                   

 

Čitanjem do zvijezda

nacionalna razina natjecanja

       Čitanjem do zvijezda je nacionalni projekt za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja, a sastoji se od natjecanja u dvije kategorije – kviz znanja i izrada kreativnog uratka na zadanu temu. Ove školske godine održala se 14. sezona natjecanja u znanju i kreativnosti, a čitale su se tri knjige na temu Volim London:

  1. Sir Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes: Grimizna istraga
  2. Krunoslav Mikulan: Pekinezer Princ u službi Njezina Veličanstva
  3. David Walliams: Zvijer iz Buckinghamske palače

Na školskom natjecanju u kvizu znanja formirana je tročlana ekipa koju su činili učenici 5. i 6. razreda – Mia Kučan (5.b), Fabio Turina (5.b) i Tina Cimperman (6.a). Oni su u ožujku predstavljali Osnovnu školu Kraljevica na županijskoj razini natjecanja u Novom Vinodolskom te osvojili sjajno 2. mjesto i time se plasirali na nacionalnu razinu natjecanja. Zajedno sa svojom mentoricom, školskom knjižničarkom Vanjom Kukuljan, otputovali su 5. svibnja u Čakovec na nacionalnu razinu natjecanja te zauzeli visoko 8. mjesto u konkurenciji 38 osnovnih škola iz svih krajeva Hrvatske. Uz sudjelovanje u kvizu znanja, učenici su uz stručno vodstvo obišli Grad Čakovec i prisustvovali književnom susretu s Krunoslavom Mikulanom, koji je doveo i glavnog junaka svoje knjige – pekinezera Princa. Čestitamo Miji, Fabiju i Tini na izvrsnom uspjehu, želimo im da nastave čitati s užitkom i pročitaju još puno dobrih knjiga!

 

        

      

      

                

 

 

 


 

Čitajmo zajedno - čitajmo naglas : zaboravljene knjige

       Čitajmo zajedno – čitajmo naglas : zaboravljene knjige nacionalni je projekt za poticanje čitanja, a nositelj je Osnovna škola Ante Kovačića iz Zlatara. Naša škola uključila se u 12. ciklus projekta koji se održavao od 5. rujna 2022. do 5. svibnja 2023. i u kojem je sudjelovalo 650 učenika iz 37 osnovnih škola u 12 hrvatskih županija. Na početku projekta odabire se književno djelo koje će se čitati naglas u razredu i koje nije na popisu lektirnih djela, već je pomalo „zaboravljeno“. Čitanje djela u razredu popraćeno je kreativnim aktivnostima tijekom školske godine. Uz mentorstvo učiteljice Kristine Podnar i školske knjižničarke Vanje Kukuljan, u projekt se uključio 4. b razred s knjigom Plavi kaputić Mladena Kušeca. Završnica 12. ciklusa održala se 5. svibnja u zagrebačkom Kinu Tuškanac, gdje su našu školu predstavljali učenici Leticia Rakić i Maroje Kevrić. Oni su na temelju dramatizacije ulomka iz romana Plavi kaputić izveli dramsko-scensku igru, zavladali pozornicom i dobro se zabavili.

  

  

 


 

Sanjaju li roboti električne knjige?

Noć knjige 2023.

       Noć knjige je nacionalna manifestacija koja promiče knjigu i čitanje, a održava se povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dana hrvatske knjige (22. travnja). Već dvanaestu godinu zaredom manifestacijom se potiče čitanje i razgovor o važnosti knjige u knjižnicama diljem Hrvatske. Tema ovogodišnje Noći knjige bila je Sanjaju li roboti električne knjige? s ciljem promišljanja koncepta umjetne inteligencije u okviru knjige i čitanja.
Povodom Noći knjige, a imajući na umu ovogodišnju temu, izabrali smo slikovnicu Veličanstveni izum Ashley Spires, koju je knjižničarka čitala 2. i 3. razredima. Nakon razgovora i dojmova o slikovnici, okušali smo se u izradi robota. S obzirom da se 22. travnja obilježava i Dan planeta Zemlje, odlučili smo koristiti materijale za recikliranje. Učenicima se jako svidio zadatak, a njihove veličanstvene izume na kraju smo izložili u školskoj knjižnici.

  

  

 


 

Priča o pčelama

Obilježavanje Međunarodnog dana dječje knjige i Dana planeta Zemlje

 

       Povodom Međunarodnog dana dječje knjige (2. travnja), a ususret Danu planeta Zemlje (22. travnja), u 1. razredima matične škole i pojedinim razredima Područne škole Šmrika i Područne škole Križišće čitali smo slikovnicu Priča o pčelama (Kirsten Hall & Isabelle Arsenault), a zatim smo se poslužili knjigom Kako žive pčele te saznali mnogo zanimljivosti o ovoj ugroženoj vrsti iznimno važnoj za naš planet. Sve što su čuli o tim čudesnim stvorenjima, učenici su prikazali na papiru šesterokutnog oblika, a kada su spojili ćelije, izgradili su košnicu u kojoj su na svoj način ispripovijedali Priču o pčelama.

  


 

Dani hrvatskoga jezika

Književni susret s Jadrankom Bitencom

       Povodom Dana hrvatskoga jezika, 14. ožujka 2023., ugostili smo književnika Jadraka Bitenca, autora popularnih dječjih romana Lana, godina mačke, Ljeto na koljenima, Twist na bazenu i Pyjama blues te romana za tinejdžere Osmijeh nepopravljivog optimista, Meko okidanje i Apsolutni početnici. Književnika Jadranka Bitenca upoznali su sedmaši koji su prošle školske godine čitali i obrađivali njegov roman Twist na bazenu, uvršten na popis lektire. Tijekom susreta imali su priliku saznati nešto više o pozadini tog romana, ali i mnoge druge zanimljivosti iz autorova djetinjstva i života, rada i procesa nastanka književnog djela, od ideje do izdavanja. Sedmaši su pritom imali podosta pitanja za autora, a on je na njih rado i strpljivo odgovarao, dodajući uz svaki odgovor još pokoju anegdotu iz svog života.

 

    

    

 


 

Čitanjem do Čakovca     

       Čitanjem do zvijezda je nacionalni projekt za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja, a sastoji se od natjecanja u dvije kategorije – kviz znanja iz odabranih knjiga koje povezuje jedna tema te izrada kreativnog uratka na zadanu temu. Ove školske godine održava se 14. sezona natjecanja u znanju i kreativnosti, a čitale su se tri knjige na temu Volim London:

  1. Sherlock Holmes: Grimizna istraga / Sir Arthur Conan Doyle
  2. Pekinezer Princ u službi Njezina Veličanstva / Krunoslav Mikulan
  3. Zvijer iz Buckinghamske palače / David Walliams

       Tijekom prosinca održalo se školsko natjecanje na temelju kojeg smo formirali tročlanu ekipu za županijsku razinu natjecanja u kvizu znanja. Ekipu OŠ Kraljevica čine učenici 5. i 6. razreda: Mia Kučan, Fabio Turina i Tina Cimperman.

       Županijsko natjecanje održalo se 8. ožujka u OŠ Ivana Mažuranića u Novom Vinodolskom. Na natjecanju su sudjelovali učenici 24 osnovne škole iz Primorsko-goranske županije. Nakon svečanog otvaranja i prigodnog programa uslijedilo je pisanje ispita znanja i prezentacija kreativnih uradaka, a zatim obilazak Grada Novog Vinodolskog, mala okrepa za sudionike te nestrpljivo čekanje rezultata. Naše oduševljenje cijelim danom postalo je još veće kada smo saznali da smo osvojili 2. mjesto i time se plasirali na državno natjecanje! Veselimo se stoga ponovnim druženjima, čitanju i pripremama u školskoj knjižnici te iščekujemo odlazak u Čakovec na državnu razinu natjecanja Čitanjem do zvijezda.

 

Više detalja o projektu i održanom natjecanju nalazi se na sljedećim poveznicama:

https://www.youtube.com/watch?v=-vUrtUakLrk

https://tunera.info/zupanijsko-natjecanje-citanjem-do-zvijezda-domacin-novljanska-skola-os-kraljevica-uzela-drugo-mjesto/

https://www.novilist.hr/rijeka-regija/novi-vinodolski-crikvenica/u-novljanskoj-skoli-ucenici-iz-pgz-citali-do-zvijezda/?meta_refresh=true

https://sites.google.com/view/citanjem-do-zvijezda/po%C4%8Detna-stranica/%C4%8Ddz-%C5%A1k-god-22-23

 

 

    

   

 


 

VALENTINOVO

Povodom Valentinova, učenici su i ove školske godine pisali pisma svojim simpatijama, a zatim su ih ubacivali u kutiju koja se nalazila ispred školske knjižnice. Neka pisma ostala su anonimna, a oni hrabriji odlučili su se i potpisati. Na Dan zaljubljenih osmaši su podijelili pisma po svim razredima.

 

 


 

Želimo Vam sretan Božić i novu godinu!

 

Plakat su izradili učenici 4. b razreda u sklopu projekta "Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige"

 


 

Čitanjem do zvijezda

Školsko natjecanje u znanju i kreativnosti Čitanjem do zvijezda održalo se 16. prosinca 2022., a sudjelovalo je petero učenika naše škole: Mia Kučan, Antonio Devčić, Matija Palfi, Fabio Turina i Tina Cimperman. Troje najboljih predstavljat će našu školu na Županijskom natjecanju koje će se održati u veljači 2023. godine.

http://lnkiy.in/Citanjem-do-zvijezda

 


 

Mjesec hrvatske knjige

15. listopada - 15. studenog

     

 Mjesec hrvatske knjige nacionalna je manifestacija kojom se svake godine od 15. listopada do 15. studenoga kroz raznovrsne i mnogobrojne programe promiče kultura čitanja i pisanja kao izrazito važnih društvenih vrijednosti. Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige bio je posvećen mladima jer je 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih.

Tema je glasila Generacija K, čime se aludira na postojeće podjele generacija (generacija Y, generacija Z…), a stavlja naglasak na dva ključna pojma – knjigu i knjižnicu. Tom temom želi se skrenuti pozornost na prilagodbu knjižnica potrebama novih generacija, ali i ukazati na specifična obilježja današnjih mladih – mobitel u ruci, ekološka osviještenost, kao i osamljenost i zabrinutost – te istaknuti kako im knjižnica odnosno knjiga može pomoći. Izabran je moto Misli na sebe – čitaj!

 

  • ČITALAČKA OLIMPIJADA

U našoj školskoj knjižnici na različite smo načine obilježili ovaj poseban mjesec posvećen knjizi. Započeli smo s novim ciklusom Čitalačke olimpijade, na kojoj se već nekoliko godina natječu učenici nižih razreda, pokazujući svoje umijeće i napredak u izražajnom čitanju. Ove školske godine u natjecanju sudjeluju učenici drugih razreda matične škole te učenici trećeg i četvrtog razreda Područne škole Šmrika.

 

  • PROJEKT ČITAJMO ZAJEDNO - ČITAJMO NAGLAS : ZABORAVLJENE KNJIGE

Osim toga, po prvi puta sudjelujemo u projektu Čitajmo zajedno – čitajmo naglas: zaboravljene knjige u koji je uključen 4. b razredni odjel te smo u Mjesecu hrvatske knjige započeli s provođenjem projekta. Knjiga koju smo odabrali za čitanje je roman Plavi kaputić, poznatog hrvatskog pjesnika, književnika i novinara, Mladena Kušeca. Za početak smo pročitali dva poglavlja knjige, no i to je već bilo dovoljno da naša Generacija K uvidi kako su se i generacije njihovih roditelja, baka i djedova također često osjećali usamljeno. Oni nisu imali mobitel u ruci, no osjećaj usamljenosti i čežnja za društvom i prijateljstvom, nije se mnogo razlikovala.

 

  • DEBATA

Za razliku od četvrtaša, koji su čitali knjigu iz nekih drugih vremena, sedmaši su u Mjesecu hrvatske knjige za lektiru čitali roman vrlo aktualne i njima bliske tematike - Haj, ja sam online hrvatske književnice Melite Rundek. Roman tematizira današnju ovisnost mladih o računalima i društvenim mrežama. Nakon čitanja, u razredu smo organizirali debatu s tezom Dobro je biti online! Učenici su se podijelili na afirmacijsku i negacijsku grupu te su imali vrijeme za pripremu argumenata, a zatim su pokušali dokazati, odnosno opovrgnuti postavljenu tezu, koristeći primjere iz romana. Iako su obje grupe imale dobre argumente, afirmacijska grupa je ipak uspješno obranila postavljenu tezu. Nakon debate, zaključili smo da je dobro biti online, ali je vrlo važno kako i koliko vremena provodimo u virtualnom svijetu.

 

 

  • ČUPAVE PRIČE

Prvi razredi sudjelovali su u pričaonici i radionici Čupave priče. Čitali smo slikovnicu Žinko u školi, o ježiću koji nevoljko kreće u prvi razred, ali na kraju shvati koliko je u školi zapravo lijepo i zanimljivo. Nakon pričaonice svi su izradili svoje ježiće. Inspiraciju smo potražili u prirodi prepunoj šarenog jesenskog lišća.

 

   

 

  • KNJIŽEVNI SUSRETI

U Mjesecu hrvatske knjige ugostili smo dvije književnice. Učenici drugih i trećih razreda te učenici PŠ Križišće susreli su se s književnicom Ljubicom Kolarić-Dumić. Na susretu nam je gospođa Ljubica, uz ostala svoja djela, predstavila slikovnicu Ja se mraka ne bojim, uvrštenu na popis izborne lektire. Učenici su je dočekali recitacijom njezine pjesme Uz loptu je ljepši dan, a ispratili pjevajući pjesmu Ja se mraka ne bojim uz pratnju gitare pa je susret završio u raspjevanom i veselom raspoloženju.

Peti i šesti razredi upoznali su pjesnikinju Julijanu Plenča i njezine zbirke dječje poezije Nije lako dijete biti i U riznici vrijednosti i vrlina. Na početku susreta učenica 4. razreda Leticia Rakić ponovila je nastup sa županijske smotre LiDraNo na kojoj se predstavila kazivanjem stihova Moj mačak autorice Julijane Plenča. Učenici petih i šestih razreda za susret su pripremili i pročitali svoja poetska ostvarenja, što je našu gošću oduševilo te je svima pohvalila radove i dala korisne savjete za pisanje poezije.

Književni susret s Julijanom Plenča

5. i 6. razredi

    

    

 

Književni susret s Ljubicom Kolarić-Dumić

2., 3. razredi i PŠ Križišće

   

   

 


 

Prvi posjet školskoj knjižnici

1. a razred

 


 

ŠKOLSKA GODINA 2021./2022.

PIŠE: Vanja Kukuljan, školska knjižničarka

 

Pobjednici Čitalačke olimpijade

 

Čitalačka olimpijada je školsko natjecanje u čitanju, vještini potrebnoj za cjeloživotno
učenje, s ciljem promicanja izražajnog čitanja i razvoja čitalačke pismenosti. Natjecanje se
provodilo tijekom cijele školske godine, a sudionici su bili učenici drugog, trećeg i četvrtog
razreda. Svakog mjeseca učenici su čitali odabrane tekstove, aktivno se uključivali u proces
vrednovanja te izabirali pobjednika mjeseca. Na kraju školske godine najbolji čitači svakog
razrednog odjela sudjelovali su u velikom finalu, popraćenom navijanjem i podrškom
razrednih kolega. Titule najboljih čitača ove školske godine odnijeli su: Mara Bagarić (2. a),
Noemi Zoričić (2. b), Elena Farkaš (3. a), Luka Jurić (3. b), Nora Maravić (4. a) i Mia Kučan (4.
b). U razgovoru su podijelili s nama svoje dojmove o ovogodišnjem natjecanju i otkrili što
vole čitati.

Ove školske godine drugi su razredi prvi puta sudjelovali na Čitalačkoj olimpijadi. Kakvi su vam
dojmovi o natjecanju?

MARA: Osjećala sam se uzbuđeno jer nisam znala tko će pobijediti, ali tijekom natjecanja sam
pobijedila dva puta. Imala sam tremu u finalu jer sam se bojala da ću krivo pročitati dugačke riječi, a
na kraju sam sve točno i izražajno pročitala.
NOEMI: Meni je bilo jako zabavno i uzbudljivo! Ipak, bilo mi je teško kada smo se moj najbolji prijatelj
i ja borili za titulu najboljeg čitača u razredu.

Jeste li otkrili neke nove knjige tijekom natjecanja?
MARA: Otkrila sam mnoge priče koje nisam čitala. Nikad nisam čitala Anicu i sportski dan, a nakon
Čitalačke olimpijade sam pročitala sve knjige o Anici.
NORA: Svidjela mi se slikovnica Labelko spašava Zemlju.
MIA: Meni se svidio roman Bum Tomica.

Tijekom natjecanja smo čitali različite tekstove – bajke, pripovijetke, ulomke iz romana, pjesme,
igrokaze. Što vam se najviše svidjelo?

LUKA i ELENA: Nama se najviše svidio igrokaz.
NORA i MIA: Mi smo rado čitale pripovijetke i ulomke iz romana.
NOEMI: Meni je bilo najbolje kad smo čitali pjesme.
MARA: Ja volim čitati bajke.

Je li vam bilo teško vrednovati čitanje kolega iz razreda?
MIA: Bilo je teško komentirati i bodovati druge, najviše zbog prijateljstava.
LUKA: Da, ponekad sam želio glasati za prijatelja.
ELENA: Ja sam isto na početku željela dati najviše bodova prijateljima, ali onda sam krenula glasati za
one koji su stvarno taj dan najbolje čitali.

Čitate li sada više?
MARA: Od prvog razreda obožavam knjige i volim čitati.
NORA: Prije nisam voljela čitati, a sad jedva čekam da nešto novo pročitam.
ELENA: Ja isto prije nisam voljela čitati, ali kad je krenula Čitalačka olimpijada u drugom razredu,
počela sam više čitati i posjećivati knjižnicu.

Koja vam je najdraža knjiga ili slikovnica?
MARA: Ikone – neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku
NOEMI: Čovpas
ELENA: Dnevnik Pauline P.
LUKA: Moje ime je Stilton, Geronimo Stilton
NORA: Tom Gates
MIA: Vlak u snijegu. Gledala sam i film, ali mi je knjiga ipak bolja.

Pitanje za kraj: čitanje – muka ili užitak?
SVI: Užitak! smiley

 

U svijetu bajki Margarete Peršić

 

Pripovjedačica i svestrana umjetnica Margareta Peršić u svibnju je posjetila matičnu školu i područne škole te je učenike nižih razreda povela na putovanje u čarobni svijet bajki. U izvedbi svog pripovijednog programa kombinira elemente pripovijedanja, pantomime i teatra pa su se pojedini učenici našli u ulogama kraljeva, vitezova, princeza, vila, zmajeva i sličnih čudnovatih likova. U nastavku pročitajte kakav je dojam ostavila na četvrtaše.

 

 

U našu školu došla je pripovjedačica Margareta. Pripovijedala nam je o mladiću imena Mač Mira koji je tražio ljubav svog života. Na putu je naišao na prepreke, ali je pronašao svoja dva brata. U bajci su glumili neki učenici, a Daniel iz mog razreda bio je glavni lik. Bilo je smiješno i voljela bih to ponoviti.

                                                                                                                                                               Iris Šimunović

 

Jednog dana učiteljica je rekla da za nas ima iznenađenje. Svi smo bili sretni. Kada smo ušli u učionicu, Margareta je krenula pričati priču o kralju i kraljici. Ja sam bio glavni glumac, a glumilo je i puno drugih učenika. Bilo je jako zabavno, smiješno, poučno i zanimljivo!

                                                                                                                                                               Daniel Sović

 

Margareta Peršić je jako zabavna. Voli glumiti i voli djecu. U bajci koju nam je pripovijedala kraljev sin tražio je svoju sudbinu. Izabrala je neke učenike da glume likove iz priče. Svi učenici pozorno su slušali. Bilo mi je jako lijepo i zabavno!

                                                                                                                                                               Minela Husić

 

U našu školu došla je Margareta Peršić ispričati nam bajku o Maču Mira. Birala je učenike trećih i četvrtih razreda da glume u bajci. Daniel iz mog razreda je glumio glavnog lika, a ja sam bila baba Gadura. Bilo mi je jako smiješno i zabavno i željela bih je opet slušati.

                                                                                                                                                               Nora Maravić

 

NOĆ KNJIGE I DAN PLANETA ZEMLJE

 

Noć knjige je nacionalna manifestacija koja promiče knjigu i čitanje, a održava se povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) te Dana hrvatske knjige (22. travnja). Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja s ciljem jačanja svijesti ljudi o važnosti zaštite okoliša. Međutim, u to su vrijeme učenici uživali u zadnjim danima proljetnih praznika pa smo povratkom u školske klupe obilježili te važne datume.

U ponedjeljak 25. travnja, povodom Noći knjige, čitale su se ekološke slikovnice s morskim motivima. U prve, druge i treće razrede matične škole stigli su posebni gosti ― pojedini učenici viših razreda. Oni su se ovom prilikom vratili u svoje stare klupe kod svojih bivših učitelja.

Slikovnicu Uzbuna u moru prvašićima su pročitale učenice petog razreda. Slikovnica je posebna po tome što je tiskana na ekološkom papiru dobivenom od alge iz Jadranskog mora. Priču o zagađenju ispričala su morska stvorenja zabrinuta za svoju sudbinu. Njihov je dom svakim danom sve prljaviji pa upozoravaju ljude da pripaze što bacaju u more jer žele živjeti na čistom planetu.

Drugaši su se susreli sa životom morske kornjače, koji su im učenici šestog razreda približili slikovnicom Kornjačica i more. Mala kornjača kreće na veliko putovanje do koraljnih grebena i voli ocean svim svojim srcem. No jednog se dana ocean promijenio, u njemu su nestale boje, a kornjačica se suočila s čudnim plastičnim stvorenjima pa pomislila da više nikada neće putovati.

Učenici trećih razreda upoznali su Albu – ribu koja živi sto godina. Sedmašice su im pročitale priču o narančastoj ribici koja živi na koraljnom grebenu punom boje i života. Alba je skupljala lijepe stvari za svoju zbirku, ali nakon određenog vremena koraljni se grad promijenio i ona više nije pronalazila lijepe predmete. Jednog dana ugledala je sjajni biser u neobičnoj „školjci“ te tako ostala zatočena u plastičnoj boci.

Tema ovogodišnje Noći knjige bila je sloboda. Čitajući te prekrasno ilustrirane slikovnice, učenici su saznali kako su se morska stvorenja oslobodila čudnih stvari koje ne pripadaju u njihove domove i tko im je pomogao vratiti slobodu.

Nakon čitanja uslijedilo je marljivo sakupljanje materijala za recikliranje – plastičnih i plutenih čepova, papirnatih i plastičnih čaša, tanjura, rola toaletnih papira, starih CD-ova, konopaca, tkanina i sl. Nadahnuti pričama, opremljeni materijalima i likovnim priborom, učenici su povodom Dana planeta Zemlje stvorili nove, maštovite i drugačije podvodne svjetove. Svojim uradcima ukrasili su razredne i školske panoe kako bi nas podsjetili i potaknuli na brigu o našem okolišu. Poželjeli su da more uvijek bude plavo, čisto i puno života, a morska stvorenja sretna i slobodna.

 


1. razrediUzbuna u moru - 1. razredi


Kornjačica i more - 2. razredi

 

Alba - riba koja živi sto godina - 3. razredi

 

Šestaši kvizaši u Noći knjige

Povodom Noći knjige knjižničarka je za učenike šestih razreda pripremila kvizove znanja o lektirnim djelima koja su pročitali u posljednje dvije godine. Prvi kviz uključivao je činjenice i pojedinosti iz lektira, u drugome kvizu učenici su se prisjetili književnih likova, a u trećemu su pokušali točno povezati naslove s njihovim autorima. Kakvi su bili dojmovi na kraju? Uh, pitanja baš i nisu bila laka… ili možda jesu, onim učenicima koji su uistinu pročitali sva lektirna djela. 😉 U svakom slučaju, u razredima je vladao pravi natjecateljski duh te su se svi dobro zabavili, nasmijali i pritom osvježili svoje znanje iz književnosti.

 

 

 

____________________________________________________________________

Dani hrvatskoga jezika

 

Dani hrvatskoga jezika obilježavaju se svake godine od 11. do 17. ožujka. Manifestacija je utemeljena odlukom Hrvatskoga sabora 1997. godine u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika, objavljenu 17. ožujka 1967. u tjedniku Telegram.

Tom su prigodom učenici četvrtih razreda posjetili školsku knjižnicu i naučili se služiti posebnim knjigama koje se nalaze u posebnoj knjižničnoj zbirci – enciklopedijom, rječnikom i pravopisom iz priručne (referentne) zbirke. U tim su priručnicima pronašli sve što ih zanima o hrvatskom jeziku i njegovim pravilima.

Učenici su bili podijeljeni u skupine, a svaka je skupina dobila zadatak da u jednom od tih priručnika istraži nešto vezano uz Dane hrvatskoga jezika. Prva skupina tražila je u Općoj enciklopediji što je to Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika i zašto nam je važna. Druga je skupina u rječniku pronašla sva značenja riječi deklaracija, a treća skupina je u pravopisu pronašla kako pravilno napisati naziv tog dokumenta i manifestacije koju obilježavamo. Kada su sve skupine uspješno izvršile svoje zadatke, prezentirali su ostalim učenicima što su saznali i pronašli u priručnicima, a zatim su rješavajući kviz ponovili sve što su saznali o priručnoj (referentnoj) zbirci i knjigama kojima su se služili.

 

______________________________________________________________________________________

Stvarajmo eKreativno!

 

Stvarajmo eKreativno nacionalni je projekt za školske knjižnice o kreativnoj uporabi web alata kod oblikovanja prezentacija projekata, izrade stripova, audiovizualnih slikovnica ili interaktivnih priča.

Prošle školske godine prvi smo se puta prijavili na natječaj u kategoriji audiovizualnih slikovnica, a ove godine odlučili smo se okušati u izradi stripa. Na natječaju su sudjelovale Nevena Zorić i Zara Remenarić, učenice 6. b razreda, koje su u web alatu Pixton izradile strip Nova prijateljica. Nagrada nam je izmakla, ali smo se redovno družile u školskoj knjižnici, istraživale web alate, zabavljale tražeći izraze lica i poze za naše likove te učile o stripu i njegovim obilježjima.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_

____________________________________________________________________

 

Valentinovo

Pokloniti neku sitnicu voljenoj osobi svakako je prekrasan znak pažnje, ali ono najljepše ipak dolazi iz srca. Stoga su naši učenici, od najmanjih do najvećih, povodom Valentinova pokušali svoje osjećaje prenijeti na papir i napisati pismo svojoj simpatiji. Pismo, pogotovo rukom napisano, zasigurno je najslađi poklon koji možemo dobiti. Neki su se učenici potpisali, a oni sramežljiviji odlučili su ostati anonimni. Na pismo su napisali kome je namijenjeno te ga ubacili u kutiju koja se nalazila ispred školske knjižnice. Naši vrijedni poštari pobrinuli su se da sva pisma stignu u prave ruke na Dan zaljubljenih. U školskoj knjižnici učenici su pronašli zaljubljene police s mnoštvom knjiga koje dijele njihove osjećaje.

 

 

 

ŠKOLSKA GODINA 2020./2021.

PIŠE: Iva Fabris Jokić, školska knjižničarka

 

Čitalačka olimpijada ulazi u finale :)

Još koji dan i saznat ćemo tko je naj Čitač 2.a,2.b,3.a i 3.b razreda. U drugom tjednu čekaju nas finalni čitalački susreti i zanimljiva predstavljanja najdražih knjiga i saznavanje tajnih bodova. Veselimo se!

______________________________________________________________

Državni natječaj Stvarajmo e-kreativno u školskoj knjižnici

Stvarajmo e-kreativno državni je natječaj za školske knjižnice s ciljem popularizacije različitih web alata kod oblikovanja digitalnih sadržaja – prezentacija školskih projekata, izrada stripa, audiovizualnih slikovnica i interaktivnih priča. Organizira ga HUŠK (Hrvatska udruga školskih knjižničara) već šest godina.

Ove godine i naša se škola po prvi puta prijavila na natječaj, u kategoriji – audiovizualna slikovnica. Učenica Matea Jurić (6.a) napisala je priču koju je zajedno s učenicima: Petrom Zidarić (6.a), Ana Vidom Rubeša (6.a) i Rebekom Sotošek (6.b) uspješno pretvorila u odličnu audiovizualnu priču Tajno blago u knjižnici!

Ove godine, kako smo saznali, za dlaku nam je promakla nagrada, ali nismo tužne, dapače! Prilikom dugotrajnog rada puno smo naučile, ali se isto tako i puno nasmijale (pogotovo prilikom snimanja priče/zvuka). Sve u svemu, odličan posao je iza nas! Sretne i ponosne čekamo drugu godinu i novu priču. Nadamo se i vi. Do tada, zavirite u školsku knjižnicu i pogledajte prvu audiovizualnu priču iz naše škole - Tajno blago u knjižnici.

Mentorica: Iva Fabris Jokić, šk. knjižničarka

_____________________________________________________________

       23. travanj - Svjetski dan knjige i Dan zaštite autorskih prava

 

Svake godine 23.travnja obilježavamo Svjetski dan knjige i Dan zaštite autorskih prava. UNESCO je taj datum izabrao jer su na taj dan 1616. godine umrli Miguel de Cervantes i William Shakespeare, jedni od najvećih pisaca svih vremena. 

UNESCO (UN-ova organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu) "želi svakoga, a posebno mlade, potaknuti na čitanje te promicati izdavaštvo i zaštitu intelektualnog vlasništva putem zaštite autorskih prava.  

U Hrvatskoj se tog datuma već 10 godina obilježava kulturna manifestacija Noć knjige, koja se nastavlja na Dan hrvatske knjige, 22.travnja. Taj datum izabran je jer je tog datuma 1501. godine Marko marulić završio svoj poznati ep Judita. 

U nastavku uživajte u materijalima za Noć knjige, a na kraju stranice, u dokumentima, pronađite prezentaciju o Citiranju, preuzmite ju i pogledajte, te naučite kako pravilno koristiti taj neophodan alat zaštite autorskih prava. 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

 

     Noć knjige 2021. 

 

 

Povodom jubilarne, 10. Noći knjige, koja se ove godine, nažalost, ne može održati čitanjem i druženjem u našoj školskoj knjižnici, knjižnični smo program prilagodili novim uvjetima i online nastavi. U nastavku pronađite nešto za sebe i uživajte. 

Aktivnosti za 1. i 2. razredi - Vuk koji nije volio čitati https://view.genial.ly/607f439981ec650d3bc00db1/interactive-image-noc-knjige-2021

Aktivnost za 3. i 4. razred - Put knjige od autora do čitatelja https://view.genial.ly/607fe899765d060d255b2d0d/presentation-blackboard-presentation

Aktivnosti za više razrede - Multimedijalna PPT Noć knjige https://view.genial.ly/608022ba765d060d255b35df/interactive-content-witchcraft-and-wizardry-list 

Pridruži se školskoj knjižnici i na platformi EDMODO! (ezzwdx :))

__________________________________________________________________________________________________________________

         

Godina čitanja!

Čitajmo da ne ostanemo bez riječi! 

 

Kako bi istaknula dobrobit i važnost razvoja čitalačke pismenosti i kulture, hrvatska Vlada 2021. godinu proglasila je godinom čitanja. Čitajmo da ne ostanemo bez riječi slogan je pod kojim će se održati brojne kulturne, edukativne i zabavne manifestacije koje promoviraju čitanje i knjigu.

Iako je pandemija smanjila i ograničila održavanje događanja na tradicionalne načine, nije nam i ne može oduzeti radost čitanja. Dapače, upravo nam u ova pandemijska vremena čitanje može poslužiti kao razbibriga, utjeha i inspiracija. Čitati možemo svuda i uvijek. Jedino je potrebno imati dobru volju, malo vremena i dobru knjigu ili slikovnicu.

 

Zašto čitati?

  • Čitanjem se duhovno obogaćujemo, učimo o svijetu koji nas okružuje, ali puno otkrivamo i o sebi samima.
  • Čitanjem zamišljamo razne imaginarne svjetove, mjesta i/ili vremena i time razvijamo vlastitu maštu i kreativnost.
  • Uživljavajući se u priču i likove iz knjiga razvijamo sposobnost analize, kritičkog mišljenja, ali razvijamo i našu empatiju i toleranciju.
  • Čitanjem proširujemo vokabular i razvijamo komunikacijske vještine što nam olakšava svakodnevni život.
  • Osobe koje redovito čitaju ostvaruju bolje rezultate u učenju i pamćenju.
  • Redovitim čitanjem, barem 15 minuta dnevno, usavršavamo i samo čitanje što znači da će nam s vremenom ono postati jednostavno i ugodno.

 

I zato, čitajte! Ostavite malo mobitel sa strane, umjesto TikToka, Facebooka, Instagrama… pronađite knjigu za sebe i prepustite se ljepotama čitanja. Pustite da knjiga u vama probudi čaroliju kako samo knjige znaju i mogu. Uživajte u toj poslastici. Jer kao što je poznata spisateljica J.K.Rowling (autorica Harry Pottera) jednom izjavila: „Ako ne voliš čitati, znači da samo još nisi pronašao pravu knjigu“.

__________________________________________________________________________________

 

Razlistajmo se! 

    

https://view.genial.ly/5fb67bbb45d0f66d1a03dd62/presentation-razlistajmo-se

Klikom na poveznicu pogledajte sve radove u školskom natječaju Razlistajmo se!

 

 

Pobjednici školskog natječaja

„Razlistajmo se“

 

U Mjesecu hrvatske knjige (15.listopada – 15.studenoga) školski su se panoi predivno razlistali u sklopu kreativnog školskog natječaja „Razlistajmo se“.

Uz ostale aktivnosti vezane za Mjesec hrvatske knjige, ovaj je natječaj imao za cilj da svi razredi na jednak način obilježe poznatu nacionalnu manifestaciju. Zadatak je bio da se razredni panoi zajedničkim trudom svih učenika ukrase na ovogodišnju temu Mjeseca hrvatske knjige – Razlistaj se.

Neki su se razredi fokusirali na književnost, neki na ekologiju, a pojedini razredni panoi vješto su kombinirali oboje. Našlo se tu tako puno knjiga, stabala, lišća, kritika, preporuka, pa čak i čarobnjaka i rebusa.

Ipak, među mnoštvom lijepih radova, morali smo odabrati pobjednike, što je bilo izuzetno teško. No, komisija je jednoglasno odlučila da su ovogodišnji pobjednici školskog natječaja Razlistajmo se! - 2.b i 6.a razred!

Ovim putem još jednom čestitamo pobjednicima, ali i svima koji su uložili svoje vrijeme, kreativnost i trud da bi napravili predivne razredne panoe!!!  

Na koji način su se razredi „razlistali“ možete pogledati u nastavku, a uskoro i u pravoj izložbi radova u virtualnoj galeriji.

 

 

           LISTOPAD - prijatelj knjiga

 

                                               

Međunarodni mjesec školskih knjižnica

Listopad je mjesec kada se diljem svijeta obilježava Međunarodni mjesec školskih knjižnica.

Svake je godine naša školska knjižnica slavila taj poseban mjesec nizom prigodnih radionica. Ove godine, zbog trenutne epidemiološke situacije i organizacije rada u našoj školi, učenici ne mogu slobodno dolaziti u školsku knjižnicu pa smo ovaj Međunarodni mjesec školskih knjižnica obilježili na skromniji i nešto drugačiji način.

Iako su u knjižnici izostale brojne planirane radionice, potrudili smo se da mali đaci prvaši ipak upoznaju svoju prvu školsku knjižnicu. Tijekom veselog druženja s knjižničarkom radoznali su prvašići upoznali prostor knjižnice, naučili pravila lijepog ponašanja u školskoj knjižnici, kako se knjige posuđuju i čuvaju. Ponovili su razliku između knjižnice i knjižare, a i otkrili koje će  slikovnice biti njihove prve lektire.

Tijekom Mjeseca školskih knjižnica učenici 1.b razreda uživali su i u predivnoj priči Riba duginih boja. Nakon lijepog druženja uz poznatu slikovnicu, knjižnica je postala bogatija za mnoštvo malih, veselih  ribica koje krase njene zidove.

Osim prvašića, Međunarodni mjesec školskih knjižnica zabavnim radionicama obilježili su i učenici trećih razreda. Oni su uz pomoć školske knjižničarke i super popularnog Toma Gatesa otkrili kako se sve slave knjige i knjižnice diljem svijeta.

Kako bi u ovo posebno vrijeme knjižnica bila što dostupnija i na usluzi svim učenicima, knjižnica je posebno aktivna i u virtualnom svijetu. Uz već svima poznatu web stranicu škole i knjižnice (http://os-kraljevica.skole.hr/skola/knjiznica), gdje se nalaze sve važne obavijesti i informacije, knjižnica je od ovog mjeseca prisutna i na platformi EDMODO.

Na Edmodu će se svakodnevno objavljivati razne zanimljivosti, a u najavi su već i neke virtualne izložbe i zabavna natjecanja i događanja. Pridružite nam se u ovoj virtualnoj verziji školske knjižnice! Šifra ulaza je ezzwdx.

 

 

__________________________________________________________________________________________________________

Nova školska godina i nova druženja

S novom školskom godinom započela su i nova druženje u školskoj knjižnici. Početkom listopada, mjeseca koji je obilježen knjižnicama i knjigom, učenici drugih razreda organizirano su posjetili školsku knjižnicu. Tijekom dva školska sata podsjetili su se svega što su do sada znali o školskoj knjižnici, ali i produbili svoje znanje. Kroz zabavne igre, ponosni drugašići savladali su samostalno traženje knjiga i slikovnica u školskoj knjižnici i time dokazali kako su uspješno savladali abecedu i naučili lijepo čitati. Sreći i ponosu nije bilo kraja :)

U prvom tjednu listopada,učenici četvrtih razreda u školskoj su knjižnici učili o referentnoj zbirci. Naučili su zašto se ona zove još i " pri ručna" zbirka, koje se knjige u njoj nalaze i kako se koriste. Iako su na prvi pogled nekima bile i pomalo zastrašujuće zbog svoje veličine i debljine otkrili smo kako su enciklopedije i rječnici prepune zanimljivih i korisnih informacija, a da su pravopisi pravi šalabahteri za pravilno pisanje riječi. 

 

Put knjige 

Trećaši postali autori, ilustratori, lektori i urednici! :) 

Povodom Svjetskog dana knjige i Dana planeta Zemlje, koji se svake godine obilježavaju 23. i 22. travnja, treći su razredi u školskoj knjižnici, kroz zabavnu radionicu o "putu knjige" naučili sve o njezinim djelovima, nastanku i povezanosti knjige i ekologije, da bi na kraju sami napravili predivne knjige o čuvanju i zaštiti Zemlje. 

Školska se knjižnica pretvorila u pravu malu redaciju u kojoj je svaki učenik imao svoj zadatak. Autori su morali napisati poruke za zaštitu Zemlje, ilustratori iste oslikati, lektori ispraviti sve greškice, a urednici su morali kordinirati sve poslove. Bilo je jako veselo i zanimljivo! Urednici su inspirirali, ali i požurivali autore da napišu poruke jer "posao stoji" :), dogovarali s ilustratorima stil oslikavanja, lektori su kao prave pčelice obljetali autore i ispravljali greške u pisanju. Svi su se složili da je put knjige malo kompliciraniji nego što su misllili, da je u njega uključeno puno osoba i poduzeća, ali jako zabavan! Barem ovaj put, u našoj školskoj knjižnici! 

   Književna čajanka 

Povodom obilježavanja Svjetskog dana knjige u našoj je školskoj knjižnici, po prvi puta, održana književna čajanka - opušteno druženje uz knjigu, čaj i kekse. Upravo s onim što čajanku čini slatkom i zanimljivom :) U ovom posebnom, veselom druženju ove su godine sudjelovali učenici 4.a i 4. b razreda.

Na samom početku druženja učenike su na stolu dočekali pokloni/paket koji su skrivali knjige. Na njima su bili prikačeni isprintani ulomci zamotanih knjiga pomoću kojih su učenici odabirali svoju knjigu za čitanje. Nakon iznenađenja, učenici su u opuštenoj atmosferi čitali knjige, nakon čega su se pretvorili u prave male književne kritičare. Raspravljali su, čitali, smijali se, maštali i crtali. Učenici su bili sretni, radoznali i ugodno iznenađeni ovim događajem.

                  

Dani hrvatskoga jezika 

 Već tradicionalno, od 11. do 17. ožujka  obilježavaju se Dani hrvatskoga jezika, a oni su uvijek prigoda za učenje o njegovoj povijesti, ljepoti i važnosti.

U našoj se školi ove godine manifestacija obilježila na satovima hrvatskoga jezika i informatike, s učenicima sedmog i osmih razreda.

Sedmaši su na satu hrvatskoga jezika rješavali kviz koji ih je podsjetio na najčešće jezične pogreške, koje svi često činimo u svakodnevnom govoru i pismu. Uz pomoć zabavnih primjera podsjetili su se, ali i naučili neka nova pravila, koja će im pomoći da što manje griješe. Na satu informatike učenici su sami izradili prezentacije u PowerPointu, kojima su predstavili 10 čestih pogrešaka. 

Dok su se sedmaši prisjećali i učili pravila o hrvatskome jeziku, osmaši su na satovima hrvatskoga napravili veliku kartu Hrvatske i na njoj označili mjesta koja su imala veliku ulogu u stvaranju povijesti i kulture hrvatskoga jezika. Na njoj su se tako našli najpoznatiji spomenici, književnici, jezikoslovci, deklaracije…

           Učenici nižih razreda u knjižnici su čitav tjedan izrađivali glagoljička slova od kolaža.

 

      

*Pobjednički plakat 8. b razreda           * Plakat 7. razreda 

 Povijest hrvatskoga jezika                    Najčešće pogreške u hrvatskom jeziku

 

 

Susret s književnicom Željkom Horvat-Vukelja

Učenici prvih i drugih razreda uživali su u književnom susretu sa spisateljicom Željkom-Horvat Vukelja, autoricom njima omiljenih Slikopriča i Hrabrice.  

15. veljače 2018. prvašići i drugašići matične škole s velikim nestrpljenjem dočekali su druženje s jednom od omiljenih dječjih spisateljica, Željkom Horvat-Vukelja, koja ih je i u uživo posve očarala. Legendarna, dugogodišnja urednica dječjeg časopisa Modra Lasta i autorica već nadaleko poznatih Slikopriča, Hrabrice, Letećeg glasovira, Zdenka Slovojeda, Reumatičnog kišobrana i brojnih drugih dječjih klasika od jednog književnog susreta napravila je pravi scenski doživljaj koji je oduševio sve prisutne. Osim simpatične i drage spisateljice, glavna zvijezda susreta bila je i njena, već legendarna, ručna torba Violeta, popularno zvana Kit, a što znači kazalište u torbi. I zbilja. Ljubičasta torba otkrila nam je brojna iznenađenja o kojima su učenici i danima poslije pričali puni oduševljenja. Vezice, drveni metri, ključevi, maske, čarape i brojni drugi likovi iz Željkinih slikopriča ispripovijedali su i odglumili nam vesele, zanimljive i poučne priče. Učenicima je bilo posebno zanimljivo kad je autorica i njih uključila u svoje kratke igrokaze pa su se tako i oni sami iznenada našli u ulogama Ježinka, Lije, vilinskog ključa Vilka i brojnih drugih simpatičnih stvorenja. Na samom kraju susreta, dragoj gošći poklonili smo našu autorsku slikovnicu Zavičajnu abecedu koja ju je jako razveselila. Tko zna? Možda će je koja čakavska riječ i naši crteži inspirirati za neku novu slikopriču. Književni susret od autorice i učenika dobio je čistu peticu!

        

Čitalačka olimpijada ide dalje :) 

I u II. polugodištu nastavili smo s čitalačkom olimpijadom. Sada već imamo po nekoliko nekoliko pobjedinika u svakom razredu drugašića i trećaša. I dalje čitamo, vježbamo, igramo se i s nestrpljenjem očekujemo veliko finale koje se polako približava. 

 

Rječnici, pravopisi i četvrtaši 

Tijekom mjeseca studenog učenici četvrtih razreda u školskoj su knjižnici imali sate knjižničarsko-informacijske pismenosti. U knjižnici su se upoznali s rječnicima, njihovom svrhom i vrstama te pravopisom. Učenici su se kroz igru naučili snalaziti u knjigama referentne zbirke koje im više nisu zanimljive isključivo kao "debele knjige s puno stranica". Sada ih i sami znaju koristiti!

 

Korištenje enciklopedija u trećim razredima 

U četvrtak, 23.studenoga učenici 3.a razreda imali su sat korelacije sa školskom knjižnicom. U veslom, ali jako zanimljivom druženju učenici su naučili što je enciklopedija, kakve sve vrste enciklopedija postoje te kako i kada se njima služimo. U drugom dijelu sata, podijeljeni u tri skupine, učenici su naučeno znanje o korištenju enciklopedija i sami primijenili te uz pomoć školske knjižničarke napravili zanimljive plakate o nogomet, igrama i igračkama te osvajanje svemira.                

 

Međunarodni dan školskih knjižnica 

Međunarodni dan školskih knjižnica obilježava se svake godine s ciljem promicanja uloge i značaja školskih knjižnica. Zadnjeg ponedjeljaka u mjesecu listopadu, 26.10.,osmi su razredi u informatičkoj učionici istraživali školske knjižnice u Hrvatskoj i svijetu, uspoređivali ih i bilježili sve dobre ideje za uređenje prostora i zanimljive programe. Nakon istraživačkog zadatka napravili su plakate s njihovim prijedlogom idealne školske knjižnicom. Bilo je tu puno zanimljivih ideja i prijedloga. Nadamo se da ćemo neke i ostvariti! 

 

 Mjesec hrvatske knjige 

(15.listopada - 15.studenoga.)

Svake školske godine u razdoblju od 15.listopada do 15.studenoga obilježavamo Mjesec hrvatske knjige (MHK). U razredima i školskoj knjižnici raznim prigodnim aktivnostima slavimo priče i knjige. Čitamo, pišemo, raspravljamo, crtamo, istražujemo… a što je najvažnije, uživamo!

Mjesec hrvatske knjige započeli smo izradom prigodnog plakata. Kao i ovogodišnja manifestacija, plakat je posvećen riznicama znanja, enciklopedijama. Tijekom izrade plakata naučili smo što su enciklopedije, kako se koriste i da su dio referentne zbirke knjiga. Također, naučili smo kako danas postoje i brojne enciklopedije na mreži, što znači da Wikipedija ipak nije jedini, a svakako ni najbolji izbor. Hrvatska online enciklopedija http://www.enciklopedija.hr/  najkvalitetniji je alat za pomoć pri pisanju domaćih zadaća i referata.

U Mjesecu hrvatske knjige obilježili smo i cjelodnevni dan čitanja, koji je ove godine bio 23.listopada. Kako i sam naziv govori, u našoj su se knjižnici taj dan čitale razne priče. Kada bismo se umorili od čitanja, riječi smo pretvarali u crteže i stvarali prave male slikovnice.

Krajem listopada otvorili smo i Čitalačku olimpijadu! Nema prikladnijeg početka natjecanja u čitanju od mjeseca posvećenog knjizi. U kreativnoj i poticajnoj okolini učenici drugih i trećih razreda pokazali su svoje čitalačke sposobnosti, a najbolji su, kao i na pravoj olimpijadi, nagrađeni zlatnim medaljama. Bilo je jako zabavno i uzbudljivo zbog čega svi s nestrpljenjem očekujemo studeni i druženje u školskoj knjižnici s novim čitalačkim zadatcima, igrama i medaljama.   

Tijekom Mjeseca hrvatske knjige učenici su se upoznavali s knjigama referentne zbirke – enciklopedijama, rječnicima i pravopisima. Učili smo kada upotrebljavamo odrđenu „veliku, pametnu“ knjigu, kako ju koristimo, kako su pojmovi poredani… a u susret Svjetskog dana izumitelja, učenici područne škole Križišće, uz  pomoć školske knjižničarke, napravili su i malo istraživanje o najpoznatijim hrvatskim izumima, a sve to koristeći razne dječje enciklopedije. Bilo je zaista veselo i jako poučno.

Mjesec hrvatske knjige završava 15. studenoga, ali naša vesela druženje s knjigama i pričama se nastavljaju.  

 

                                                                       Iva Fabris Jokić, školska knjižničarka

 

 


Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
IZDVOJILI SMO...

Raspored zvonjenja

1. SAT :   8.15 -  9.00
2. SAT :   9.05 -  9.50

veliki odmor
3. SAT : 10.10 - 10.55
4. SAT : 11.00 - 11.45
5. SAT : 11.50 - 12.35
6. SAT : 12.40 - 13.25
7. SAT : 13.30 - 14.15
8. SAT : 14.20 - 15.05

9. SAT : 15.10 - 15.55

KORISNI LINKOVI

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
CMS za škole logo
Osnovna škola Kraljevica / , HR-51262 Kraljevica / os-kraljevica.skole.hr / ured@os-kraljevica.skole.hr
preskoči na navigaciju