Škola u prirodi - Daruvarske toplice

Autor: Licia Grohovac, 30. 5. 2016.

Učenici četvrtih razreda Osnovne škole Kraljevica, uključujući Područnu školu Šmrika, zajedno su sa svojim učiteljima Sunčicom Vučković, Sanjom Tabar i Dejanom Tijanom, boravili u Školi u prirodi od 20. do 22. travnja 2016. godine.

Ostvareni su svi ciljevi i zadaci predviđeni ovim vidom učenja i to u neposrednoj prirodnoj i društvenoj okolini brežuljkastog i nizinskog zavičaja.

U ranim jutarnjim satima prvog dana krenuli smo put Zagreba te dalje do Koprivnice. U Koprivnici smo posjetili Muzej prehrane, a zatim nas je put odveo u prehrambenu i farmaceutsku kompaniju Podravka. Nakon odslušanog predavanja i posjetata postrojenjima Podravke svaki učenik je dobio prigodni poklon. Vožnju smo nastavili do Velikog Grđevca. Posjetili smo Centar Mato Lovrak te vidjeli vlak iz filma Vlak u snijegu kao i mlin iz filma Družba Pere Kvržice. Došavši u Daruvarske toplice gdje smo bili smješteni rado smo otišli na bazene.

Drugo smo jutro krenuli prema Đakovu. Tu smo posjetili Ergelu lipicanera i divili se veličanstvenoj đurđevačkoj katedrali. Put smo nastavili prema Baranji. Nakon ručka u Etno selu Karanac, otišli smo  u posjet Parku prirode Kopački rit. Zanimljiva i poučna nam je bila vožnja brodom, gdje smo uživali u posmatranju ptica.

Trećeg smo dana nakon kupanja u bazenima otišli do Parka prirode Lonjsko polje. Posjetili smo Selo roda Čigoć gdje smo sudjelovali u radionici i mnogo toga naučili o bijelim rodama.  Slijedio je put kući, u naš primorski kraj. Dočekali su nas presretni roditelji.

Druženje, tolerancija, prihvaćanje i prijateljstvo uz radne navike i samostalnost, kao i vođenje brige o sebi učenicima nisu predstavljali problem. Oni su uživali brinući se o sebi i pomažući prijateljima te su svakim danom stjecali potrebno samopouzdanje i samostalnost.

Bila su to tri dana puna veselja, zabave i novih znanja.

Dejan Tijan